piątek, 27 lipca 2012

Mam szczeniaka 3

Pies
    Gdy w domu mamy już jednego psa, rzadko występują problemy z zaadoptowaniem się szczeniaka. Starszy pies raczej zaakceptuje młodszego, może nawet nauczy go wielu pożytecznych rzeczy. 
    Jeżeli nie mamy pewności, jak starszy pies zareaguje, pierwsze spotkanie zaaranżujmy na neutralnym terenie, a później niech obydwa psy wrócą razem do domu.
    Nie przerażajmy się, jeśli po kilku miesiącach będą ze sobą walczyć. Jest to całkiem normalne zachowanie wśród psów tej samej płci. Młodszy pies osiąga dojrzałość płciową i hierarchia stada musi zostać ponownie ustalona. Zwycięża pies o bardzo dominującym charakterze, silniejszej psychice, ale niekoniecznie silniejszy fizycznie. Czasami starszy pies nie da sobie odebrać przywództwa i wystarczy, że położy łapę na młodszym, a hierarchia pozostanie utrzymana. Nie oznacza to jednak, że po jakimś czasie młodszy znów nie spróbuje dominować.

Kot
     Popularne powiedzenie " żyć jak pies z kotem " nie zawsze się sprawdza w życiu. Młodego kota można przyzwyczaić do szczeniaka. Pozostamną wtedy przyjaciółmi na całe życie, jedząc niemal z tej samej miski i śpiąc wtuleni w siebie.
    Starszy kot może szczeniakowi, zwłaszcza natarczywemu, wyrządzić krzywdę, np. wydrapać oko. Piesek nie będzie w stanie obronić się przed atakiem kota. Jeśli nie mamy pewności do zamiarów kota, lepiej nie ryzykujmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz